Matar Paneer

Matar oznacza w języku indyjskim groszek, paneer to ser nieco przypominający fetę, jednak bez wyraźnego słonego smaku. Potrawa ta pojawia się na północnoindyjskich stołach głównie zimą, w sezonie na świeży groszek.

30 dag indyjskiego sera paneer
5 łyżek ghee (masła klarowanego)
2 duże cebule
3 duże pomidory
1 łyżka pasty imbirowo-czosnkowej
2-3 zielone chili
1 łyżka nasion kuminu
1 łyżeczka kurkumy
1,5 łyżeczki mielonej kolendry
1,5 łyżeczki mielonego kuminu
1,5 łyżeczki garam masala
300 ml wody
150 świeżego lub mrożonego groszku (można użyć z puszki)
1 łyżeczka soli
świeża kolendra

Ser pokroić w niewielkie kostki, odstawić. Masło ghee rozgrzać na małym ogniu, na gorące wrzucić ziarna kuminu i poczekać, aż zaczną pachnieć. Dodać posiekaną cebulę i papryczki chili, smażyć do zmięknięcia. Dodać pastę czosnkowo-imbirową, smażyć jeszcze przez dwie minuty. Później dodać posiekane pomidory (nie trzeba zdejmować skórki), a po 5 minutach dodać sól, kurkumę, sproszkowane kolendrę i kumin. Zredukować płomień pod sosem, aż po około 10 minutach na brzegach potrawy zacznie osadzać się tłuszcz. Następnie całość zdjąć z ognia, zblendować na gładko, ponownie zagotować i dodać wodę, groszek i ser. Wszystko razem gotować jeszcze przez 5-10 minut, potem zdjąć z ognia i na chwilę odstawić. Na kilka minut przed końcem gotowania dodać garam masala. Na koniec posypać świeżą kolendrą. Podawać z ryżem lub chapatti.

***

Między innymi takie pyszności można było degustować podczas wydarzeń prowadzonych w ramach jednego z projektów finansowanych dzięki naszemu konkursowi Minigranty. Projekt „Śniadania Wielokulturowe” realizowane przez Inicjatywę Wspólny Stół oceniliśmy jako najlepiej zorganizowaną  i przeprowadzoną realizację w 2018 roku.

Projekt realizowany w Centrum Wielokulturowym to cykl 4 śniadań tematycznych:

ŚNIADANIE INDYJSKIE 22.09.2018:

ŚNIADANIE Z REJONU WSCHODNIEJ AFRYKI 30.12.2018:

ŚNIADANIE ARABSKIE 07.10.2018

ŚNIADANIE POLSKIE MULTIKULTI – WIELKI FINAŁ 13.10.2018

Na finałowym śniadaniu organizatorzy prezentowali wpływu kuchni osadników, mniejszości etnicznych i najbliższych sąsiadów na kształt kuchni polskiej oraz degustowaliśmy potrawy, które dzięki tym wpływom na naszych stołach się pojawiły (chociaż uważamy je za typowo polskie, jak na przykład sernik czy pierogi).

Inicjatywa Wspólny Stół to międzynarodowa grupa ludzi w różnym wieku i o różnorodnych zainteresowaniach, którą łaczy przyjaźń i wspólny sposób patrzenia na integrację oraz pasja gotowanbia, które jest wyjściem do poznawania różnych kultur a przede wszystkim – różnych ludzi.

Sami o sobie piszą tak:

„Tworzymy grupę ludzi zmotywowanych do działania myślą, że wspólny stół, wspólny posiłek, który przygotujemy
i spożyjemy, będzie okazją do znoszenia barier, niepotrzebnie rosnących między ludźmi z różnych kultur.
Ponieważ to, co się dzieje w debacie publicznej może utrudnić prawdziwe zrozumienie wielokulturowości
i zamykać umysły, pragniemy, by zwykłe wspólne spotkanie przy stole, do którego wszyscy siadamy równi,
stało się prawdziwym świadectwem tego, że to, co nas różni, może fascynować, a nie budzić strach i obawy.
Tworzymy nieformalną inicjatywę, działamy na zasadzie non profit, po prostu pragniemy integracji.”

Jeśli chcesz z nimi pracować – gotować, prowadzić bloga, organizować zbiórki dla dzieciaków z ośrodków dla cudzoziemców, albo masz swój pomysł na integrację i szukasz pomocników – do inicjatywy można dołączyć na każdym etapie i w każdej formie.