Warning: A non-numeric value encountered in /home/users/olczak_prohumanum/public_html/centrumwielokulturowe.waw.pl/wp-content/themes/cw_waw_pl/framework/helpers/wp_head.php on line 241

Warning: A non-numeric value encountered in /home/users/olczak_prohumanum/public_html/centrumwielokulturowe.waw.pl/wp-content/themes/cw_waw_pl/framework/helpers/wp_head.php on line 242

LEKCJE WIELOKULTUROWE

Oferta lekcji wielokulturowych prowadzonych przez tzw. Żywe Książki, skierowana jest do placówek oświatowych i kulturalno-oświatowych, domów środowiskowych i innych zainteresowanych podmiotów.

Zajecia trwają 45 – 60 minut i są dostosowane do wieku uczestników.  Zapraszamy!

W naszej ofercie znajdują się obecnie lekcje:

„Jesteśmy różni, a tacy podobni”  warsztaty na temat Afryki

Lekcja na temat tradycyjnej i współczesnej kultury Afryki, wzbogacona osobistymi wspomnieniami prowadzącego Elmiego Abdi z jego trudnej drogi do Polski.

Optymizm i radość naszego prowadzącego w połączeniu z naturalną ciekawością świata dzieci stanowią istną mieszankę wybuchową pozytywnego uśmiechu!

***

Dla szkół podstawowych – warsztaty dotyczące tematyki uchodźczej
Dla szkół średnich – warsztaty dotyczące tematyki uchodźczej oraz warsztaty z krytycznego podejścia do informacji.

Warsztaty realizuje jeden z partnerów Centrum Wielokulturowego Inicjatywa Dom Otwarty. 

„Zostawić wczoraj, nie znając jutra” Warsztaty poświęcone tematowi uchodźców.

KLASY 1-3

Scenariusz zajęć oparty jest na historii Kunkusza, kota-uchodźcy.
Opowiadając tę historię staramy się uwrażliwiać dzieci na emocje związane z doświadczeniem uchodźstwa. Zachęcamy uczniów do samodzielnego nazywania emocji związanych z podróżą naszego bohatera, a w ramach podsumowania zajęć pytamy uczniów o ich własne doświadczenia z pobytu w obcym miejscu i/lub rozdzielenia z rodziną. Na koniec uczniowie otrzymują garść podstawowych informacji o uchodźcach.
Materiały: E. Nowak „Kot, który zgubił dom”, opowieść o Kunkuszu w formie kami shibai, krótki materiał wideo
KLASY 4-6
W tych klasach staramy się pomóc uczniom w usystematyzowaniu tych informacji o uchodźstwie, które już do nich dotarły za pomocą mediów czy rozmów w domu i powstałych w ten sposób wyobrażeń własnych. Rozmawiamy o przyczynach uchodźstwa, o tym co się wiąże z decyzją o ucieczce. Podstawą do rozmów są dwie lub trzy autentyczne historie nastolatków-uchodźców. Pod koniec zajęć prosimy uczniów, by spróbowali sobie wyobrazić, że to oni muszą uciekać. Pytamy o ich odczucia. Podobnie jak w innych klasach, podsumowujemy zajęcia faktami o uchodźcach.
Materiały: film animowany „Bezpieczna przystań”
KLASY 7-8 oraz SZKOŁY ŚREDNIE
W tych klasach koncentrujemy się na rozwiewaniu mitów narosłych wokół uchodźców i/lub postawach wobec uchodźców. Wybór kierunku zajęć zależy w dużej mierze od uczniów: zaczynamy zajęcia pytaniem „z czym kojarzy się Wam słowo uchodźca?”. Przedstawiamy uczniom podstawowe terminy, którymi będziemy się posługiwać w czasie zajęć (uchodźca/imigrant, asymilacja/integracja itd.). W oparciu o otrzymane odpowiedzi prowadzimy dialog z uczniami, zadając pytania uściślające i starając się rozwiewać ewentualne obawy. Z naszych doświadczeń wynika, że kierunek tych rozmów może być bardzo różny, od zasad sprawiedliwości społecznej (z których wynika m.in. opieka społeczna) po zagrożenie terroryzmem.
Materiał: fragment książki J. Mikołajewskiego „Lekarz żywych i umarłych”
SZKOŁY ŚREDNIE
Krytyczne podejście do informacji
W zależności od zaawansowania grupy, zajęcia mogą mieć formę wykładową lub warsztatową. Decyzję podejmuje prowadząca na podstawie pierwszych reakcji słuchaczy.
W pierwszej części rozmawiamy ze słuchaczami o efekcie potwierdzenia, zjawisku bańki informacyjnej oraz o algorytmach mediów społecznościowych, czyli o tym jak do nas trafiają przekazy informacyjne i jak je przyjmujemy. W drugiej części zastanawiamy się nad różnicami między informacją a opinią, a także nad tymi elementami przekazu, na które powinniśmy zwracać uwagę pod kątem oceny wiarygodności. Ostatnia część zajęć poświęcona jest fałszywym informacjom (fake news). Omawiamy przyczyny i skutki zjawiska, a także wskazujemy podstawowe narzędzia weryfikacji materiałów.
***

fot. Marta Rybicka

 KULTURYNKA (40-45 min.) – Klasy I-III szkoły podstawowej

Ciekawe opowieści o kulturze i tradycjach krajów Kaukazu Północnego oraz Ukrainy. Wykorzystanie autorskich bajek, zdjęć, filmików oraz własnego kolorowego doświadczenia Mariny z wypraw do Czeczenii i Inguszetii.

Zajęcia są interaktywne. Prośba do wychowawców o kolorowe kartki A4 (po 1 na każde dziecko).

Bajki autorki przybliżające dzieciom wiele ciekawych ale też trudnych społecznych  tematów znajdziecie na stronie GOODBAJKI

Zapraszamy do KONKURSU DLA UCZNIÓW (KLIK) związanego z Goobdajkami. 

ZAGROŻONY GATUNEK (45-50 min. do 1 godziny) – KLASA 8 oraz SZKOŁY ŚREDNIE

Historie dzieci z różnych kultur, częścią dzieciństwa których stała się ucieczka z kraju ojczystego. Wykorzystując autorskie teksty, zdjęcia, filmiki oraz wieloletnie doświadczenie przyjaźni i opiekowania się tymi, których zwą uchodźcami, opowiemy o miłości i przyjaźni, o mądrym pomaganiu i dzieleniu się sobą. Pomyślimy wspólnie, jak MY możemy pomóc? Czy INNY znaczy OBCY? Czy muzułmanin dotknie psa? Czy wszyscy mierzą czas jak my? Bukiet ciekawostek o krajach, o których mało wiemy, a dziecko z tego kraju siedzi w szkolnej ławce obok Ciebie.

Warsztaty realizowane są przez Marinę z Fundacji Dzieci z Dworca Brześć.

Zapraszamy  do udziału w warsztatach.

Kontakt: edukacja@cww.waw.pl

Tel. +48 515 566 226

Nasi edukatorzy:

Elmi – uchodźca z Somalii, z wykształcenia jest weterynarz, absolwent Uniwersytetu w Mogadiszu. Po przybyciu do Polski zaczął działać w trzecim sektorze: obecnie jest wiceprezesem Fundacji dla Somalii. Bliskie jest mu promowanie wspólnoty somalijskiej w Polsce, somalijskiej kultury, języka kraju, literatury.

Natalia jest z wykształcenia kulturoznawcą, z zawodu tłumaczem, a z zamiłowania molem książkowym. Od kilku lat pracuje z uchodźcami mieszkającymi w Polsce. Wielokulturowość dla niej to taki model współistnienia ludzi różnego pochodzenia i różnych kultur, w którym każda kultura wnosi coś nowego do społeczności.
Marina od dwudziestu pięciu lat mieszka w Polsce wśród… Czeczenów. Z zawodu i powołania nauczycielka oraz wolontariuszka. Dzień po dniu stara się zwrócić czeczeńskim dzieciom ich skradzione dzieciństwo poprzez zabawę, naukę, uśmiech i miłość. Jest tam, gdzie są ludzie w potrzebie. W 2006 roku otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za zasługi dla kultury polskiej. Jest laureatką nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”.

 

pl_PLPolish

Zapisz się!

Chcę otrzymywać newsletter
(Możesz wypisać się w każdej chwili)