Wernisaż wystawy „Sztuczna śpiączka”

Wystawa malarstwa „Sztuczna Śpiączka”  ukazuje doświadczenia białoruskiej młodzieży twórczej, opowiada niebanalną historię życia i refleksje nad rewolucją, której doświadcza Białoruś.
Studenci o sobie:
„W grudniu 2020 roku my, studenci trzech konkurencyjnych ze sobą uczelni (Białoruski Państwowy Uniwersytet Kultury i Sztuki, Białoruska Państwowa Akademia Sztuk Pięknych i Białoruska Państwowa Akademia Muzyki), zjednoczyliśmy się, żeby razem walczyć o wolność i demokrację. Zobaczyliśmy, że możemy wyrażać nasze obywatelską postawę poprzez sztukę. Dlaczego? Bo w tym jesteśmy dobrzy! Chcieliśmy wspólnie rozwijać kulturę białoruską bez opresyjnej cenzury politycznej. Jednak sytuacja w Białorusi szybko się zmieniała, a wraz z nią zmieniało się nasze życie. Znaleźliśmy się pod presją ponieważ mieliśmy «czynne stanowisko», wielu z nas wyrzucono z uczelni, niektórzy musieli uciec z kraju.
Mimo tych wszystkich trudności Studenckie Stowarzyszenie Artystyczne (SOI) nie rozpadło się, tylko a jedynie zintensyfikowało swoją grę. Znajdując się w różnych okolicznościach życiowych i w różnych krajach, zyskaliśmy szerszą perspektywę. Postanowiliśmy skupić nasze działania wokół trudności związanych z rozwijaniem twórczego i zawodowego potencjału białoruskich studentów, młodzieży.
W ten sposób SOI przekształciła się z ruchu protestacyjnego studentów sztuki w platformę pomocy młodym kreatywnym Białorusinom, którzy chcą tworzyć sztukę w Nowej Białorusi i za granicą.”
Jak wygląda życie w białoruskim więzieniu? Dlaczego Białorusini tyle lat żyją w hibernacji? Kiedy Białoruś się zmieni? Najważniejsze dziś tematy dla młodych artystów zmuszonych do ucieczki z kraju podejmuje wystawa „Sztuczna śpiączka”. Zobaczymy na niej prace kilkunastu twórców, studentów białoruskiej ASP, którzy brali udział w manifestacjach latem 2020 roku. Prawie rok temu mieli pokazać swoją twórczość w Mińsku, jednak galeria gdzie miała się odbyć wystawa, została zamknięta, a wielu twórców zostało aresztowanych, części z nich udało się uciec. Po prawie roku pandemii i poszukiwań środków prace udało się przywieźć do Polski. Od 23 października można je obejrzeć w Centrum Wielokulturowym w Warszawie. Prace artystów stawiają pytania o drogę Białorusinów do wolności, a także o miejsce młodych twórców w trwającej wiele lat hibernacji i dziś w procesie zmian na Białorusi. Czym dla nich jest dziś białoruska rzeczywistość? Niezwykły format wystawy, której towarzyszą artystyczne performance, pozwoli zagłębić się w białoruski protest studentów i pokaże wpływ rewolucji na środowisko młodych artystów.
Zapraszamy na WYDARZENIE NA FB
Projekt realizowany jest w ramach procedury mini-grantów przyznanych
przez Centrum Wielokulturowe i finansowany z budżetu m.st. Warszawy

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter Centrum.

Data

paź 23 2021

Czas

16:00 - 20:00

Lokalizacja

sala: Ukraina - parter

Organizator

Centrum Edukacji Obywatelskiej
Skip to content