V Warszawskie Dni Różnorodności w CWW – Seminarium-warsztat o aseksualności.

Aseksualność należy do spektrum grupy mniejszościowej noszącej zbiorczą nazwę LGBTQIA ( lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe, queerowe, intereskusalne, aseksualne)

Badania wskazują, że minimum 1% społeczeństwa stanowią osoby aseksualne, zaś gdy ujmiemy całe spektrum aseksualności to możemy mówić o 4-8% populacji.

Najpopularniejsza i najtrafniejsza definicja aseksualności określą ją jako brak pociągu seksualnego do innych osób niezależnie od płci oraz identyfikacji płciowej. Pod parasolem aseksualności mieszczą się zarówno osoby romantyczne, jak i aromantyczne, czyli takie, które nie tworzą romantycznych relacji z innymi.

Osoby definiujące się jako aseksualne mierzą się na co dzień z licznymi reakcjami dyskryminującymi. Często są postrzegane jako zaburzone, chore lub godne litości. Niejednokrotnie zmuszane są do tłumaczenia się z własnej orientacji seksualnej.

Znany jest również mechanizm „leczenia poprzez gwałt”. Raport Kampanii przeciw Homofobii na temat życia w Polsce osób LGBTA z 2016 roku wskazuje, iż dobrostan psychiczny osób aseksualnych w wyniku dyskryminacji ze strony społeczeństwa jest znacznie niższy niż u osób homo- i biseksualnych.

Seminarium ma na celu zapoznanie osób uczestniczących z pojęciem aseksualności i pomoc w zrozumieniu osób o tej orientacji seksualnej.

Wydarzenie będzie składało się z części teoretycznej, podczas której przedstawiony zostanie obecny stan wiedzy o aseksualności z zastosowaniem praktycznych przykładów oraz metod interaktywnych. W drugiej części zaprosimy do dyskusji gości – osoby ze spektrum aseksualności, które podzielą się swoimi historiami i odpowiedzą na pytania osób uczestniczących w wydarzeniu.

PROWADZĄCA: Justyna Bułdys:

psycholożka, trenerka, coach z 16-letnim doświadczeniem w pracy warsztatowej, oraz pomocowej. Od wielu lat działa na rzecz równego traktowania osób nieheteronormatywnych. Od 2012 roku udziela wsparcia psychologicznego oraz prowadzi sesje rozwojowe dla osób nieheteronormatywnych. Organizuje i prowadzi wydarzenia mające na celu popularyzację rzetelnej wiedzy o aseksualności, biseksualności, niebinarności. Bierze udział w Żywej Bibliotece, panelach dyskusyjnych oraz wywiadach w mediach, gdy tylko widzi możliwość przybliżenia tematyki mniejszości seksualnych oraz płciowych szerokiemu społeczeństwu

 

 

 

Projekt Warszawskich Dni Różnorodności jest współfinansowany ze środków Urzędu m.st. Warszawy

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter Centrum. 


Data

cze 12 2019

Czas

15:00 - 17:00

Lokalizacja

sala: Ukraina - parter

Organizator

Fundacja Q
Skip to content