Szkolenie dla prawników.

Szkolenie jest realizowane w ramach projektu RELEASE – Ochrona dzieci migrujących przed zatrzymaniem w świetle Karty Praw Podstawowych UE – nr CERV-2023-CHAR-LITI. Od marca 2024 do lutego 2026 ICJ-EI wraz z partnerami realizuje dwuletni projekt RELEASE (protEcting migrant chiLdrEn AgainSt detention via the EU Charter).
Celem projektu jest wykorzystanie osiągnięć i wyników niedawnego projektu CADRE ICJ, który podkreślił potrzebę wsparcia prawników we wzmacnianiu ich kompetencji oraz podniesienia zaangażowania społeczeństwa obywatelskiego w debatę dążącą do zakazu pozbawiania wolności dzieci w czasie trwania postępowań administracyjnych.

Głównym celem projektu jest stworzenie środowiska chroniącego dzieci-migrantów przed pozbawieniem wolności w celu zabezpieczenia postępowania administracyjnego poprzez:
zwiększanie kompetencji prawników zajmujących się migracją, społeczeństwa obywatelskiego i pracowników Biura Rzecznika Praw Obywatelskich z sześciu wybranych państw członkowskich UE do opracowania i wdrożenia skutecznych strategii dotyczących stosowania alternatyw dla pozbawienia wolności dzieci-migrantów w celu promowania i ochrony ich praw w oparciu o art. 24 Karty UE i Konwencji o prawach dziecka;

podnoszenie świadomości prawników, społeczeństwa obywatelskiego i władz publicznych w docelowych państwach członkowskich na temat szkodliwych konsekwencji pozbawienia wolności dzieci.

Najważniejszym oczekiwanym efektem długoterminowym jest zapewnienie najlepszego zabezpieczenia interesów dziecka, która to zasada jest elementem orzecznictwa Komitetu Praw Dziecka ONZ, ETPCz i TSUE, a także (ECSR, HRC, CAT).

Partnerami projektu są:
• Fundacja Aditus (aditus) – Malta
• Défense des Enfants International (DEI Belgique) – Belgia

• Forum for Human Rights (FORUM) – Czechy

• Helsińska Fundacja Praw Człowieka (HFHR) – Polska

• Greek Council for Refugees (GCR) – Grecja

• Foundation for Access to Rights (FAR) – Bułgaria

Wspólnie konsorcjum partnerów stara się pogłębić i rozszerzyć istniejącą pracę z silnym naciskiem na strategiczne spory sądowe i alternatywy dla zatrzymania (AtD) dla dzieci-migrantów, którym grozi bezprawne zatrzymanie lub których prawa mogą zostać naruszone.

Główne działania obejmują:
sześć szkoleń krajowych w sześciu państwach członkowskich UE;

trzy warsztaty międzynarodowe;

mentoring;

aktualizacje bazy danych orzecznictwa;
publikacja Poradnika dla prawników na temat litygacji strategicznej związanej z detencją dzieci w migracji;
kampanię komunikacyjną i materiały audiowizualne z informacjami dla dzieci-migrantów.

Data

paź 09 2024

Czas

09:00 - 16:00

Lokalizacja

sala: Erytrea I piętro

Organizator

Helsińska Fundacja Praw Człowieka
Skip to content