Na obrazku czarno biała grafika przedstawiająca dwie teatralne maski, jedna prezentuje usmiechniętą minę, druga minę smutną.

Próba czytana spektaklu „Za Tych Co Nie Mogą”

Kto jest organizatorem: Fundacja Cinematica
Nazwa wydarzenia: Próba czytana spektaklu Za Tych Co Nie Mogą
Krótki opis : Próba spektaklu pro bono od aktorek dla widzów zmagających się z chorobami psychicznymi oraz odrzuceniem społecznym.
Pełny opis: Spektakl „Za tych, co nie mogą” jest napisanym przez dwie aktorki seriokomicznym dramatem inspirowanym amerykańskim i angielskim teatrem realistycznym w stylu Neila La Bute’a, Pauli Vogel czy Caryl Churchill. To minimalistyczna historia na trzy postaci, którą można zagrać w typowym black boxie. Mimo że formalnie inspirowana Zachodem – pod względem struktury, skupienia głównie na emocjach postaci oraz użycia współczesnych dialogów, z rejestru języka potocznego – to jednak poruszająca tematy, o których w Polsce nadal nie mówi się bez skrępowania, takie jak: tożsamość seksualna, choroba psychiczna, alkoholizm, samotność. Autorki zadają pytania o definicję miłości, przyjaźni oraz o kondycję relacji międzyludzkich. Nie dążą jednak do ciężkiego, patetycznego portretu, lecz do lekko podanego, nieco sarkastycznego obrazu skomplikowanej natury ludzkiej. Sztuka jest napisana z perspektywy aktorek- artystek, których wizją jest pokazać teatr nieco eksperymentalny, na pograniczu filmu i performance’u. Forma uwspółcześnionego black boxu ma ukazać czyste emocje przy użyciu minimalistycznej scenografii i charakteryzacji. Tekst jest skonstruowany tak, że można go zagrać na małej przestrzeni, nawet w przysłowiowej piwnicy, a aktorki mogą być ubrane w czarne, jednolite kostiumy. Przewidziana jest jednak muzyka, projekcje filmowe i sekwencje taneczne. Autorkom marzy się pokazanie nowej formy sztuki teatralnej – na pograniczu filmu i teatru, na pograniczu jawy i realistycznego snu, gdzie widz może na chwilę zapomnieć, że jest w przestrzeni sztucznie dla niego stworzonej, i mieć poczucie, że podsłuchuje dramatyczną rozmowę trzech przyjaciółek znajdujących się w osiedlowym barze.

Data

lip 10 2023

Czas

10:00 - 15:00

Lokalizacja

sala: Erytrea I piętro

Organizator

Fundacja Cinematica
Skip to content