„Jak być świadomym turystą” – panel on line

W ostatnim czasie można zauważyć boom na nowe podróznicze destynacje, które jeszcze kilka lat temu nie istniały w świadomości większości turystów. Dzisiaj urlop spędzony na Zanzibarze, w Tajlandii czy Meksyku nie budzi żadnego zdziwienia. Podczas podróży szukamy przygody, ekscytacji i zupełnie nowych doświadczeń, które coraz trudniej znaleźć w ciasnej i dobrze znanej Europie. Niestety homogeniczność tzw. Zachodu nie nauczyła nas, jak radzić sobie w obcym kręgu kulturowym. Podekscytowani nowością i egzotyką zapominamy, że podróżując odwiedzamy miejsca, w których jesteśmy tylko gośćmi. Bezkrytycznie przyjmujemy narracje, w których my, Europejczycy, przyjeżdżamy do krajów „Trzeciego Świata”, żeby w przerwie od leżenia na piasku zamkniętego hotelu uratować jakieś biedne dziecko, doświadczyć spotkania z nietkniętymi cywilizacją plemionami, zanurzyć się w egzotycznej i niebezpiecznej dzikości. Wszystko dokładnie relacjonujemy i wstawiamy na instagrama z hasztagami #Afryka #indegonius #paradise #slums
Podczas naszego panelu dyskusyjnego spróbujemy wyłapać szkodliwe narracje i zdekonstruujemy pozycję, z której one powstają. Dowiecie się co to jest neokolonializm, wolonturystyka i dlaczego nie każda pomoc jest dobra, mimo naszych naszczerszych chęci. Podpowiemy wam, jak używać mediów społecznościowych oraz języka, żeby nie umacniać szkodliwych stereotypów.
Naszymi gośćmi są specjaliści, których działalność skupia się na rozpowszechnianiu postulatów świadomej turystyki, którzy dzięki swojemu doświadczeniu pomogą nam przebrnąć przez często
nieoczywiste schematy myślenia, w których funkcjonujemy.
Panel odbędzie się na platformie zoom z transmisją na facebooku.
Zapraszamy!
Nasi goście:
Alicja Kosińska – koordynatorka projektu ,,Zanim Pomożesz”, kulturoznawczyni, podróżniczka, od 2013 roku działaczka na rzecz odpowiedzialnej wolunturystyki, inicjatorka kampanii Aware Volunteer. Była wolonturystyka. Absolwentka Stosunków Międzykulturowych Azji i Afryki na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2008 roku trenerka edukacji międzykulturowej (warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych).
Ola Synowiec – absolwentka polonistyki oraz latynoamerykanistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Przez dziewięć lat mieszkała w Meksyku i pisze o nim dla polskiej oraz zagranicznej prasy. Publikowała m.in. na portalu BBC, w „Dużym Formacie”, „Przekroju”, „Podróżach” i „Post-turyście”. Autorka strony Mexico Magic Blog oraz książki ,,Dzieci Szóstego Słońca. W co wierzy Meksyk”.
Paweł Cywiński – orientalista, kulturoznawca, geograf. Asystent w Instytucie Krajów Rozwijających Się UW. Współtwórca największej w Polsce nieformalnej inicjatywy edukacyjnej dotyczącej odpowiedzialnego i świadomego podróżowania post-turysta.pl. Współtwórca największego polskojęzycznego portalu fact-checkingowego poświęconego uchodźcom uchodźcy.info oraz inicjatywy bezpośredniego wspierania uchodźców „Chlebem i Solą”. Publicysta i radiowiec.

Data

wrz 11 2021

Czas

12:00 - 14:00

Lokalizacja

Centrum Wielokulturowe on line

Organizator

Centrum Wielokulturowe
Skip to content