Czy migracja ma płeć? – penel dyskusyjny on line

Na zakończenie Miesiąca Równości porozmawiamy w kobiecym gronie o migracji i uchodźstwie właśnie z naszej, kobiecej perspektywy.
❓ Czy możemy mówić o różnicach pomiędzy migracjami mężczyzn i kobiet?
❓ Jak wygląda kobieca perspektywa przeżywania doświadczenia migracyjnego i uchodźczego?
❓ A może tych różnic nie ma, bo nie jest to doświadczenie uniwersalne, ale bardzo indywidualne?
🗣 Wśród naszych panelistek będą: Oksana Denysyuk, Natalia Gebert, Agnieszka Gruszka, Renata Grzybczak, Ivanna Kyliushyk, Olga Kuszpa,Katarzyna Molęda, Zarrim Nasab, Olena Sakaliuk, Joanna Spychała.
👥 Gościnie spotkają się na Zoomie z Małgorzatą Sójką. Rozmowa będzie udostępniona na Facebooku i będziecie mogli na bieżąco zadawać pytania lub dodawać coś od siebie w komentarzach pod postem.
🗒 O panelistkach:
✅ Oksana Denysyuk – dziennikarka, tłumaczka, aktywistka. Prezeska Fundacji Ukraińskie Centrum Informacyjne, współpracowniczka Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych. Współpracuje z telewizjami ukraińskimi i portalami m.in. z: BBC, 112 Ukraina, współpracowała m.in. z Międzynarodową Organizacją ds. Migracji, Ambasadą Ukrainy, licznymi organizacjami migranckimi. Działa na rzecz kultury i sztuki.
✅ Natalia Gebert – liderka Inicjatywy Dom Otwarty. Wspiera w różnych obszarach uchodźców i migrantów. Edukatorka wielokulturowa, tłumaczka. Redaktorka i wydawczyni książki „Naszymi Słowami” zawierającą historie uchodźczyń w Niemczech i Norwegii.
✅ Agnieszka Gruszka – aktywistka, freelancerka, wolontariuszka, feministka i pracowniczka socjalna. Współtworzy inicjatywę Przyjaciele Ludzi. Angażuje społeczność Katowic do pomocy poprzez zbiórki, happeningi, demonstracje solidarnościowe. Aktualnie działa w obszarze pomocy na zewnętrznych granicach Unii Europejskiej na tzw. szlaku bałkańskim.
✅ Renata Grzybczak – prezeska zarządu Fundacji Światło dla Syrii Light for Syria powstałej w 2017 roku. Pomaga uchodźcom z Aleppo i innych syryjskich miast, którzy obecnie mieszkają w obozach na granicy syryjsko-tureckiej. Organizowała i organizuje kolejne przemieszczenia, gdy życie jest zagrożone. Odznaczona krzyżem wolności i solidarności oraz medalem niezłomnym w słowie.
✅ Olga Kuszpa – pochodzi z Mińska, z Białorusi, od 10 lat mieszka w Polsce. Ukończyła Akademię Muzyczną. Ma męża Polaka. Przez 6 lat, po ślubie, mieszkali w Mińsku, gdzie urodziła dwójkę dzieci, a ich najmłodsza córka urodziła się w Polsce. Olga pracuje jako nauczycielka muzyki w Szkole Podstawowej, prowadzi rytmikę w przedszkolu oraz gram na waltorni i pracuje jako instruktor w Wilanowskiej orkiestrze dętej.
✅ Ivanna Kyliushyk – doktorantka na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Badaczka polityki migracyjnej, inkluzji i partycypacji cudzoziemców. Koordynatorka Ukraińskiego Domu w Warszawie przy Fundacji „Nasz Wybór”. Współzałożycielka i przewodnicząca Koła Naukowego Doktorantów „Ucrainica”. Jest współautorką raportu „Sytuacja ukraińskich migrantek w Polsce w czasie COVID-19”.
✅ Katarzyna Molęda – wspólniczka w Enterculture, socjolożka, trenerka międzykulturowa. Pracuje z zespołami wielokulturowymi i ekspatami. Była konsul RP w Sztokholmie. Autorka książki: „Szwedzi. Ciepło na Północy”.
✅ Zarrim Nasab – pochodzi z Iranu, urodzona w Teheranie, od ośmiu lat mieszka w Polsce. Prowadzi Fundację Centrum Kultury Perskiej i restaurację Threan Zarrin w Warszawie.
✅ Olena Sakaliuk – obywatelka Ukrainy, nauczycielka, trenerka, doktorka pedagogiki. Stypendystka „Programu Stypendialnego im. Lane’a Kirklanda” w ramach Studium Europy Wschodniej UW. Bada doświadczenia Polski oraz realizuje projekt „Wsparcie społeczne i edukacyjne dzieci dotkniętych agresją wojskową w Ukrainie przy pomocy technik erteterapii”.
✅ Joanna Spychała – zaangażowana w działania wolontaryjne i edukacyjne, głównie związane z tematyką uchodźczą. Pracowała wolontaryjnie na greckiej wyspie Lesbos na rzecz uchodźców i uchodźczyń przebywających w tamtejszych obozach. Współtwórczyni Poznańskiej Garażówki, czynnie zaangażowana w działania grupy Humans of Aleppo

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter Centrum. 

Data

mar 24 2021

Czas

18:00 - 19:30

Lokalizacja

Centrum Wielokulturowe on line

Organizator

Centrum Wielokulturowe
Skip to content