Naszymi słowami – warsztat o opowieściach uchodźczyń

W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej, słowo „uchodźca” znowu pojawia się często w mediach w negatywnym kontekście. Blanka Rzewuska aktywistka Inicjatywy „Dom Otwarty” pragnie je odczarować, zapraszając na warsztat, który pokaże prawdziwe życie uchodźczyń w Polsce. Życie, które podczas wywiadów opowiedziały jej kobiety będące w sytuacji uchodźczej przed i w czasie pandemii.

Inspiracją do przeprowadzenia wywiadów był zbiór opowieści „Naszymi słowami” (In Our Own Words) zebranych przez International Women Space w Niemczech.
Na potrzeby projektu przyjęto szeroką definicję uchodźczyni, obejmującą zarówno osoby w procedurze, jak i objęte różnymi formami ochrony prawnej w Polsce.

 

Kilka słów od Blanki:

Dlaczego kobiety? Stereotypowy obraz uchodźcy to często samotny młody mężczyzna, a celem tych opowieści jest pokazanie realnych, często tragicznych historii prawdziwych osób.
Dlaczego biografie? Uchodźcy często są przepytywani przez urzędników i dziennikarzy w temacie przyczyny ucieczki, co sprawia, że ich historie są jednowymiarowe, nie pokazują ich wcześniejszego życia ani tego, co dzieje się już w Polsce. Chciałabym pokazać perspektywę samych uchodźczyń i ich życia szerzej, pozwolić Polakom poznać ich los.

Dlaczego warsztat? Wierzę w aktywne formy przekazywania wiedzy.
O mnie: iberysta i socjolog z wykształcenia, aktywistka Domu Otwartego od początku jego istnienia, osoba z doświadczeniem w edukacji formalnej i nieformalnej.

 

Zgłoszenia na warsztat są przyjmowane mailowo: naszymislowami@gmail.com

 

Projekt realizowany jest w ramach procedury mini-grantów przyznanych przez Centrum Wielokulturowe i finansowany z budżetu m.st. Warszawy. 

Data

lis 27 2021

Czas

11:00 - 13:30

Lokalizacja

sala: Ukraina - parter

Organizator

Dom Otwarty
Skip to content