Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie ze sztuką Avovi Art i organizacją Edu Afryka – sobota 24.09.2022 g. 15:00

24 września w Centrum inaugurację będzie miała wystawa prac dzieci z Beninu tworzonych w unikatowej technice Avovi Art. Wystawę możecie podziwiać do 30 września, a podczas inauguracji :

  • weźmiecie udział w warsztatach i stworzycie swoje Avovi Art
  • będziecie mogli poznać działania organizacji Edu Afryka i porozmawiać z mieszkającą na codzie n w Beninie Barbarą Kwiatek

AVOVi ART – to technika plastyczna, w której powstają niezwykłe, tworzone przez dzieci z Beninu, dzieła. Nawiązują do benińskiej tradycji, w której kolorowe tkaniny pełnią szczególną rolę. Towarzyszą ludziom na każdym etapie życia. Avovi Art jest techniką plastyczną, która wykorzystuje drukowane tkaniny (zwane pagne) popularne w Afryce, zwłaszcza w Afryce Zachodniej. Wykorzystując wzory nadrukowane na tkaninach wycinane są motywy, które następnie są przyklejane na papier lub płótno malarskie. Fragmenty tkanin tworzą obraz, który następnie jest uzupełniany o malowane farbami elementy. Ważne jest to, że wykorzystywane materiały (tkaniny) są resztkami krawieckimi (pozostałościami po pracy krawców, którzy wcześniej szyli z nich ubrania). Tworzone są również kompozycje składające się z niewielkich fragmentów tkanin. Przyklejane są na używane kartony i opakowania, elementy wyplatane, takie jak koszyki czy drobne przedmioty z drewna.

Edu Afryka – pracuje z najuboższymi dziećmi i rodzinami z Togo i Beninu, zapewniając im dostęp do edukacji. Barierą bowiem bywa ubóstwo. Rodzina chciałaby wykształcić dzieci, ale jak się uczyć z pustym brzuchem lub nie mając wyprawki, czy mundurka? Edu Afryka edukuje także rodziców, zwłaszcza dziewcząt, by ci wierzyli, że edukacja ich córek to gwarancja lepszego, dostatniego życia i rozwoju. Edu Afryka dostarcza potrzebnych artykułów, prowadzi własne zajęcia edukacyjne podczas których identyfikuje najzdolniejszą młodzież i funduje im dodatkowe stypendia. Jedno ze stypendiów, Fundusz stypendialny im. Elżbiety, powstał z inicjatywy i dla uhonorowania zmarłej w tym roku sekretarz naszego stowarzyszenia Pro Humanum – Elżbiety Motyki-Machul. Fundusz stypendialny im. Elżbiety przeznaczony jest na pokrycie kosztów edukacji młodzieży w szkołach ponadpodstawowych.

Zapraszamy też na WYDARZENIE NA FB