Zapraszamy na Dzień Wyszywanki i Dzień Kijowa 27 maja od godziny 12:00

Jeszcze przeżywamy wspaniały wielokulturowy piknik sąsiedzki 20 maja z okazji Dnia Różnorodności Kulturowej, a już spieszymy z zaproszeniem na kolejną sobotę i następne, fantastyczne wydarzenie.

27 maja zapraszamy na wielkie, ukraińskie święto – połączony Dzień Wyszywanki i Dzień Kijowa.

18 maja obchodzony jest Światowy Dzień Wyszywanki.
Wyszywanki to tradycyjne koszule bogato zdobione haftami. Celem tego dnia jest uhonorowanie tradycyjnego stroju ludowego Ukraińców. Idea jest prosta- w trzeci czwartek maja powinno się założyć wyszywankę. Święto dziś obchodzone na całym świecie, Ukraińcy zakładają wyszywanki, idąc do pracy, na studia lub po prostu na spacer. Od początku rosyjskiej napaści na Ukrainę wyszywanka jest czymś więcej – stanowi symbol własnej tożsamości, której bronią ukraińscy sąsiedzi przed “rosyjską denazyfikacją”.
Z kolei 29 maja stolica Ukrainy obchodzi swoje „urodziny”- Dzień Kijowa. To dzień, kiedy wszyscy mieszkańcy Kijowa wychodzą na miasto, spacerują i cieszą się ze wspólnego, pięknego domu. Jest to bardzo rodzinne święto.
Łączymy te dwa święta 27 maja i zapraszamy do Centrum.
W ramach święta odbędą się jarmark, koncert, wirtualna wycieczka po Kijowie i warsztaty poświęcone tradycyjnym lalkom-motankom i haftowi