Wakacyjny kurs języka polskiego dla rodzin z Ukrainy

Zajęcia wakacyjnego kursu polskiego to wsparcie dla osób, które przybyły z Ukrainy po 24.02.2022 w postaci typowych zajęć lektorskich oraz dodatkowych zajęć konwersacyjnych w formule luźnych rozmów dostosowanych do poziomu uczestników tzw.: „kawiarenki językowej”, pełniącej rolę integracyjną.

W projekcie bierze udział 80 osób w czterech grupach – 2 grupy dla osób dorosłych, grupa dla dzieci (7-12 lat) oraz młodzieży (13-18 lat)

Podczas lektoratów uczestnicy poznają:
– podstawowy zakres słownictwa, rozszerzą swój dotychczasowy zakres słownictwa
– zasady gramatyki, ortografii i interpunkcji
– popracują nad wymową i prawidłowym akcentem

Podczas spotkań w formule „kawiarenki językowej” uczestnicy  będą w  praktyce ćwiczyć komunikowanie się, poznając także elementy języka mniej formalnego, potocznego. Będą mieli możliwość poznać także elementy kultury polskiej, zarówno tej wysokiej, jak i np. z zakresu obyczajów, codziennych zwyczajów Polaków (między innymi: elementy historii Polski, święta, zwyczaje, kuchnia, muzyka, slang szkolny etc.). Obok przygotowanego przez prowadzących planu konwersacji uczestnicy będą mieli także wpływ na tematykę poruszaną podczas zajęć, moderator/ka – asystent/ka wielokulturowy/a będzie wypracowywał wraz z grupą tematy konwersacji tak, by spełniały one rzeczywiste potrzeby uczestników. Udział wolontariuszy, którzy będą wspierać prowadzących, szczególnie w grupie dziecięcej i młodzieżowej (młodzi wolontariusze powyżej 13 r.ż) spełni także funkcję integracyjną i pozwoli na sprawdzenie nabywanych umiejętności w praktyce, poprzez bezpośredni kontakt z osobami, które posługują się na co dzień językiem polskim (wśród wolontariuszy są zarówno osoby natywne, jak i nierodzimi użytkownicy języka polskiego).

Spotykamy się w każdą wakacyjną niedzielę do 18 września. Zajęcia trwają łącznie 3 godziny (połowa zajęć to lektorat, połowa zajęcia konwersacyjne).

 

 

Projekt realizuje Stowarzyszenie Pro Humanum
Projekt jest finansowany z budżetu m.st Warszawy dzięki wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci UNICEF

 

 

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Centrum.

Data

lip 24 2022

Czas

10:00 - 15:30

Lokalizacja

sala: Ukraina - parter
Skip to content