Warning: A non-numeric value encountered in /home/users/olczak_prohumanum/public_html/centrumwielokulturowe.waw.pl/wp-content/themes/cw_waw_pl/framework/helpers/wp_head.php on line 241

Warning: A non-numeric value encountered in /home/users/olczak_prohumanum/public_html/centrumwielokulturowe.waw.pl/wp-content/themes/cw_waw_pl/framework/helpers/wp_head.php on line 242

Zapraszamy na warsztaty o opowieściach uchodźczyń 27.11 o godz. 11:00

W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej, słowo „uchodźca” znowu pojawia się często w mediach w negatywnym kontekście. Blanka Rzewuska pragnie je odczarować, zapraszając na warsztat, który pokaże prawdziwe życie uchodźczyń w Polsce. Życie, które podczas wywiadów opowiedziały jej kobiety będące w sytuacji uchodźczej przed i w czasie pandemii. Inspiracją do przeprowadzenia wywiadów był zbiór opowieści „Naszymi słowami” (In Our Own Words) zebranych przez International Women Space w Niemczech. Na potrzeby projektu przyjęto szeroką definicję uchodźczyni, obejmującą zarówno osoby w procedurze, jak i objęte różnymi formami ochrony prawnej w Polsce.

Kilka słów od Blanki:

Dlaczego kobiety? Stereotypowy obraz uchodźcy to często samotny młody mężczyzna, a celem tych opowieści jest pokazanie realnych, często tragicznych historii prawdziwych osób.

Dlaczego biografie? Uchodźcy często są przepytywani przez urzędników i dziennikarzy w temacie przyczyny ucieczki, co sprawia, że ich historie są jednowymiarowe, nie pokazują ich wcześniejszego życia ani tego, co dzieje się już w Polsce. Chciałabym pokazać perspektywę samych uchodźczyń i ich życia szerzej, pozwolić Polakom poznać ich los. 

Dlaczego warsztat? Wierzę w aktywne formy przekazywania wiedzy. 

O mnie: iberysta i socjolog z wykształcenia, aktywistka Domu Otwartego od początku jego istnienia, osoba z doświadczeniem w edukacji formalnej i nieformalnej.

Zgłoszenia na warsztat są przyjmowane mailowo: naszymislowami@gmail.com

Projekt realizowany jest w ramach procedury mini-grantów przyznanych przez Centrum Wielokulturowe i finansowany z budżetu m.st. Warszawy. 

pl_PLPolish

Zapisz się!

Chcę otrzymywać newsletter
(Możesz wypisać się w każdej chwili)