Warning: A non-numeric value encountered in /home/users/olczak_prohumanum/public_html/centrumwielokulturowe.waw.pl/wp-content/themes/cw_waw_pl/framework/helpers/wp_head.php on line 241

Warning: A non-numeric value encountered in /home/users/olczak_prohumanum/public_html/centrumwielokulturowe.waw.pl/wp-content/themes/cw_waw_pl/framework/helpers/wp_head.php on line 242

Sierpień miesiącem pamięci.

Sierpień to w Centrum Wielokulturowym miesiąc pamięci o Zagładzie Romów i Sinti, ale pod hasztagiem #miesiacpamieci będziemy również publikować artykuły o innych ludobójstwach oraz o ich mechanizmach.

Dzień Pamięci o Zagładzie Sinti i Romów obchodzony jest w Polsce 2 sierpnia.

76 lata temu, w nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 r. Niemcy zlikwidowali w obozie Auschwitz II-Birkenau tzw. obóz rodzinny (Zigeunerfamilienlager). Zamordowano wówczas w komorach gazowych około 4,3 tysiąca dzieci, kobiet i mężczyzn, ostatnich romskich więźniów obozu.  

Dziś nasza pamięć biegnie oczywiście ku ofiarom Powstania Warszawskiego. Przypomnijmy wygłoszone rok temu, podczas obchodów 75 rocznicy wybuchu powstania, słowa jego uczestnika – Mariana Turskiego: „Auschwitz nie spadło z nieba”.

Analizując XX wieczne ludobójstwa, widzimy ich wspólny mianownik, warunek, by mogły się wydarzyć – dehumanizację. Jeśli nawet wydaje nam się, że ataki na jakąś grupę nie są groźne, pamiętajmy, że „słowny brak akceptacji” (mowa nienawiści, język wykluczający, język wrogości, rozpowszechnianie mitów i stereotypów, a nawet złośliwe żarty) leży u podstawy „piramidy nienawiści” Gordona Allporta (schemat piramidy poniżej), a na jej szczycie jest eksterminacja.

materiały pochodzą z konferencji z konferencji „Stop hejtowi w sieci” pod patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich dr. Adama Bodnara, która odbyła się w Centrum wielokulturowym w 2017 r.

Komentarze

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

pl_PLPolish

Zapisz się!

Chcę otrzymywać newsletter
(Możesz wypisać się w każdej chwili)