Warning: A non-numeric value encountered in /home/users/olczak_prohumanum/public_html/centrumwielokulturowe.waw.pl/wp-content/themes/cw_waw_pl/framework/helpers/wp_head.php on line 241

Warning: A non-numeric value encountered in /home/users/olczak_prohumanum/public_html/centrumwielokulturowe.waw.pl/wp-content/themes/cw_waw_pl/framework/helpers/wp_head.php on line 242

„Poznaj mnie, zanim odrzucisz” – słowo o naszym Przyjacielu Abdulu.

Abdulcadir Gabeire Farah (1955-2015)

20 czerwca 2020 roku w Centrum Wielokulturowym pamiątkową tablicą zostanie uhonorowany Abdulcadir Gabeire Farah. Abdul był nie tylko naszym przyjacielem i mentorem, ale także jednym z prekursorów stworzenia idei Centrum Wielokulturowego w Warszawie, a jego sposób patrzenia na integrację przyświeca działaniom CWW do dziś. Poznajcie go lepiej. 

Trudne życie w Somalii

Urodził się w Dżidżinga w Ogadenie, na terytorium dzisiejszej Etiopii. Dorastał, jako sierota w stolicy Somalii – Mogadiszu. Już od najmłodszych lat  musiał zarabiać na własne utrzymanie.  Mimo trudnego startu w życie, nigdy nie porzucił marzeń i ambicji. Ukończył szkołę średnią i  pieszo udał się na studia do Sudanu. 2000 kilometrowa podróż z Mogadiszu do Nairobi, a następnie przez Ugandę do Chartumu, zajęła  mu 5 miesięcy. Na Uniwersytecie Omdurman ukończył kierunek „historia cywilizacji”. Później wykładał w Instytucie Spraw Społecznych w Jemenie. Władał 8 językami. W 1989 roku wojna domowa zmusiła go do opuszczenia kraju. Przybył do Polski, gdzie otrzymał jako pierwszy Afrykańczyk status uchodźcy. 

Świadek i czynny uczestnik zmian.

Przyjeżdżając do Polski niewiele o niej wiedział, ale i Polacy niewiele wiedzieli o Somalii. W przekazie medialnym ten region ukazywany był jedynie przez pryzmat stereotypów, czyli wojny i „somalijskich piratów”. Abdulcadir postanowił to zmienić. W 2007 roku wraz z Jolantą Opalińską założył Fundację dla Somalii, której był prezesem. Swoją charytatywną działalność zaczął od projektu wybudowania z pomocą polskich przyjaciół szpitala w Adado. Nazwali go: “Szpital polsko-somalijskiej przyjaźni”. W kolejnych latach organizował też pomoc humanitarną dla wciąż nękanej konfliktami zbrojnymi i klęskami suszy Somalii. Fundacja nie ograniczała się jednak do pomocy w tamtym regionie. Przez lata jej działalność ewoluowała i obecnie wspiera przebywające w Polsce osoby z doświadczeniem migranckim ze wszystkich krajów świata. Pomaga im się integrować, uczyć języka polskiego, wspiera rozwój zawodowy i osobisty. Za promowanie tolerancji i dialogu międzykulturowego oraz działalność na rzecz włączania imigrantów w dialog obywatelski został uhonorowany prestiżową nagrodą Złotych Wachlarzy przyznawaną przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji (IOM).

Integracja przez przyjaźń.

Abdulcadir w publicznych wypowiedziach i prywatnych rozmowach nie skarżył się na brak otwartości Polaków, nietolerancję czy dystans. Wręcz przeciwnie, często podkreślał, że potrafi zrozumieć taką postawę, bo jeśli kogoś nie znamy, jesteśmy wobec niego w naturalny sposób nieufni. Często przywoływał przysłowie somalijskie : “Poznaj mnie, zanim odrzucisz ”.  I taki  model integracji preferował – przez wzajemne poznanie, współpracę, budowanie zaufania i przyjaźni. Skutecznie realizował swoją misję stawiając na osobisty kontakt i  nawiązywanie relacji. Namawiał do tego innych migrantów, podkreślając  że izolowanie się w społeczeństwie przyjmującym jest poważnym problemem. „Ucz się polskiego, zaprzyjaźnij z Polakami, odwiedzaj ich w domach, poznaj ich rodziny” – to radził znajomym obcokrajowcom, jako skuteczną metodę integracji i budowy nowego życia.

Marzył też o stworzeniu miejsca, które byłoby naturalną przestrzenią do międzykulturowych spotkań. Tak mówił o idei Centrum Wielokulturowego, której był prekursorem: „Warszawa to miasto wielu kultur, miejsce spotkań wielu ludzkich dróg. Brakuje tu jednak miejsca, do którego może udać się cudzoziemiec w celu otrzymania pomocy lub odpowiedzi na swoje pytania. Brakuje również miejsca, do którego może udać się warszawiak, aby dotknąć pogranicza kulturowego, zobaczyć bogactwa, nawiązać dialog międzykulturowy. Warszawskie Centrum Wielokulturowe jest świetnym rozwiązaniem nie tylko dla cudzoziemców – jest to płaszczyzna współpracy wielu organizacji pozarządowych. Powiem krótko – trzeba posadzić drzewo, aby w przyszłości dało ono cień”.


W 2014 roku uzyskał polskie obywatelstwo. Nie cieszył się nim długo.

21 września 2015 roku Abdulcadir Gabeire Farah zginął w zamachu terrorystycznym w stolicy Somalii Mogadiszu.

Komentarze

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

pl_PLPolish

Zapisz się!

Chcę otrzymywać newsletter
(Możesz wypisać się w każdej chwili)