Konferencja „Stop hejtowi w sieci” pod patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara – podsumowanie.

22 listopada w Centrum Wielokulturowym odbyła się konferencja objęta Patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich. “STOP HEJTOWI W SIECI”. Podczas spotkania poruszaliśmy temat mowy nienawiści nie tylko w Internecie.

Konferencję otworzyła Karolina Malczyk reprezentująca Urząd m.st. Warszawy. W problematykę mowy nienawiści zostaliśmy wprowadzeni przez Paulę Sawicką z Otwartej Rzeczpospolitej i Joannę Subko z Biura RPO. W Panelu I “Ja nie hejtuję, ty nie hejtujesz, on, ona…” wzięli udział Filip Katner (Uchodźcy.info), dr Wiktor Soral (Centrum Badań nad Uprzedzeniami) i dr Marek Troszyński (Fundacja Wiedza Lokalna/Collegium Civitas). Przyglądaliśmy się problemowi z perspektywy naukowej, analizując statystyki oraz tendencje dotyczące języka nienawiści. Moderatorką Panelu I była Justyna Suchecka z Gazety Wyborczej.

Panel II prowadziła Karolina Malczyk, a w dyskusji nt. nienawiści – jej pośrednich i bezpośrednich skutków wzięli udział Kinga Białek (trenerka międzykulturowa, wiceprezeska SIETAR Polska) i dr hab. Rafał Pankowski (Nigdy Więcej/Collegium Civitas). Poruszyliśmy problem radykalizacji – jej obecnej formy oraz perspektyw na przyszłość.

Panel III dotyczył możliwości działania i form reagowania na hejt. Wraz z panelistami: Arturem Bartkiewiczem (Rzeczpospolita), Agatą Diduszko-Zyglewską (Krytyka Polityczna) i Joanną Grabarczyk (Hejt STOP) oraz moderatorką panelu Justyną Suchecką wspólnie wypracowliśmy skuteczne sposoby zwalczania mowy nienawiści w sieci i w realu. Konferencję podsumowały Izabela Podsiadło-Dacewicz i Dominika Sadowska – prowadzące warsztatów “Bez hejtu na prawym brzegu” towarzyszących konferencji, które odbyły się 23 listopada.

W konferencji wzięło udział około 70 osób i możemy śmiało powiedzieć, że zakończyła się dużym sukcesem. Należy zwiększyć skalę działań przeciwko hejtowi. Reagować powinny zarówno media, jak i każdy z nas. Brak reakcji to wspieranie oprawcy

Zapraszamy na naszą stronę na Facebooku, gdzie mogą Państwo obejrzeć transmisję z poszczególnych Paneli konferencji oraz obejrzeć zdjęcia. Dziękujemy wszystkim uczestnikom konferencji!

INFOGRAFIKA DO POBRANIA

Ułatwienia dostępu

Zapisz się!

Chcę otrzymywać newsletter
(Możesz wypisać się w każdej chwili)

FreshMail.pl