Życzenia świąteczne

Zespół Centrum Wielokulturowego życzy Wam radosnego świętowania w najbliższych dniach. Dbajcie o siebie i bliskich, spotkajcie się może bardziej na spacerze niż przy zatłoczonym stole, a może kolejne święta będziemy mogli spędzić już w spokoju.

Choć większość z nas za najważniejsze wiosenne święto uważa Wielkanoc, nie zapominajmy, że w wielu religiach wiosenny czas oznacza świętowanie.

I tak Pesach trwa w tym roku już od 27 marca, by zakończyć się w najbliższą niedzielę. To właśnie pierwszy i ostatni dzień w Pesach są najważniejsze dla Żydów (w diasporze pierwsze dwa i ostatni). Pierwszego dnia odbywa się kolacja sederowa, podczas której czyta się Hagadę, opowiadającą historię wyjścia z Egiptu. Bo Pesach to właśnie święto wolności, pamiątka wyjścia Żydów z Egiptu.

Z kolei tydzień po naszej Wielkanocy, we wtorek 13 kwietnia, rozpocznie się Ramadan, święty miesiąc dla muzułmanów, pamiątka rozpoczęcia objawienia Koranu. Ścisły post, który nakazuje wyznawcom Islamu nie jeść od świtu do zmierzchu to czas modlitwy, rozmyślań, unikania złych i spełniania dobrych uczynków za dnia i wesołych spotkań rodzinnych oraz sąsiedzkich po zmroku.

Za miesiąc z kolei nadchodzi… kolejna Wielkanoc, tym razem w kościele prawosławnym. Choć katolickie i prawosławne święta wielkanocne czasem dzieją się w tym samym czasie, to różnica między kalendarzem juliańskim i gregoriańskim powoduje, że dzieje się tak tylko co kilka lub kilkanaście lat. Co najważniejsze, ta formalna różnica wpływa na utrudnienia w dialogu ekumenicznym między tymi dwiema religiami chrześcijańskimi.

Na koniec warto dodać, że choć Wielkanoc jest najważniejszym świętem chrześcijańskim, to wiele jej zwyczajów pochodzi z czasów przedchrześcijańskich. Należą do nich i śniadanie wielkanocne, i pisanki, i Śmigus Dyngus.

I choć tematy różnic religijnych oraz genezy obyczajów i tradycji bywa przyczynkiem do sporów międzyludzkich oraz konfliktów międzykulturowych, dla nas piękna jest wszechobecność ważnych świąt na wiosnę, kiedy budzi się przyroda i zaczyna kolejny cykl życia.

Dlatego też z okazji wiosennych świąt – m.in. Wielkanocy, Pesach, Ramadanu – życzymy wszystkim radości, miłości, pojednania oraz zdrowia, zwłaszcza w tych trudnych czasach pandemicznych.

Żródła:

  • https://www.jhi.pl/artykuly/pesach-swieto-przasnikow,2902
  • https://stosunkowobliskiwschod.pl/2548-2/
  • https://islamistablog.pl/2016/06/08/postne-szalenstwo-czyli-o-co-chodzi-w-ramadanie/
  • https://deon.pl/kosciol/wspolna-wielkanoc-katolikow-z-prawoslawnymi,433577
  • https://historia.org.pl/2016/03/26/w-zrytualizowanym-swiecie-wielkiej-nocy/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *