Lekcja historii na Powązkach Wojskowych – drugi spacer Praskich Przyjaciół.

Powązki Wojskowe są jak wielki podręcznik historii, w którym opisano postacie w różnych życiorysach. To właśnie tam, w ostatnią niedzielę wybrali się uczestnicy projektu „Prascy Przyjaciele”. Koniec października i rozpoczęcie listopada to zawsze czas kontemplacji i zadumy, z tego powodu wycieczka zaproponowana przez naszą przewodniczkę Natalię Romaniv również skłaniała do przemyśleń związanych z przemijaniem. Powązki to miejsce, gdzie spoczywają powstańcy listopadowi i styczniowi. Są mogiły obrońców kraju z 1920 roku i bohaterowie Polski Podziemnej i Powstania Warszawskiego, a zaraz obok komunistyczna elita z Bolesławem Bierutem i Wiesławem Gomułką. Cmentarz wojskowy służył nie tylko wojsku i politykom. Pochowano tu również sławy polskiej kultury i sportu: Juliana Tuwima, Xawerego Dunikowskiego, Władysława Szpilmana, Kazimierza Górskiego, Ryszarda Kapuścińskiego oraz Zbigniewa Religę. Na trasie naszego spaceru odwiedziliśmy groby i jednych i drugich, bo wszyscy oni są częścią naszej historii.

Spacer odbył się 30 października, tuż przed świętem Wszystkich Świętych.

Bardzo wzruszające były podziękowania jednej z uczestniczek, seniorki : „Mieszkam całe życie w Warszawie i aż wstyd się przyznać ale nigdy nie byłam na wojskowych Powązkach. To było niezwykle interesujące”.

„Klub Przyjaciół z Pragi” – integracja rodzin uchodźczych i społeczności lokalnej na Pradze jest finansowany z budżetu Biura Pomocy i Projektów Społecznych Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy dzięki wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci UNICEF i realizowany na terenie Centrum Wielokulturowego przez Stowarzyszenie Pro Humanum