Finał kursu (konwersacje) jęz. polskiego „Język, kultura, pasja” z SHOM – podsumowanie

Kurs „Język. Kultura. Pasja” w ramach programu SHOM od października do końca grudnia 2020 odbył się całkowicie zdalnie. Nie przeszkodziło to jednak ani w samej nauce, ani w integracji grupy. Pozwoliło natomiast poszerzyć geografię – w zajęciach uczestniczyły mieszkanki Gdańska, Warszawy, Słupska i Białegostoku.
Tematami lekcji były zagadnienia z kultury polskiej, głównie współczesnej. Czytałyśmy wspólnie wiersze Szymborskiej, nawet tworzyłyśmy wzorem noblistki własne limeryki. Poznałyśmy tematykę i styl kilku współczesnych pisarzy, m.in. Pilcha, Tokarczuk, Masłowskiej, oraz trochę starszych -Barańczaka, Konwickiego, Szulca. Słuchałyśmy polskiego rocka i ułożyłyśmy własną piosenkę. Przy okazji rozmowy o kabarecie poznałyśmy Kabaret Starszych Panów, i co za tym idzie – czołówkę polskiej sceny teatralnej od tamtych czasów i do współczesności. Ostatnie spotkania kursu zbiegły się już ze Świętami, dlatego rozmowa tyczyła się tradycji świątecznych, potraw, obrzędów, różnic i podobieństw kulturowych. Pożegnalne spotkanie odbyło się przy gitarze i w atmosferze życzeń, wspólnych rozmów i prezentów. W nowym roku zorganizowałyśmy spotkanie na żywo w plenerze – spacer „ścieżką bobrów”, czyli brzegiem Wisły. Na koniec spaceru zawitałyśmy na herbatę (przy dużym stole i w bezpiecznej odległości) do Centrum Wielokulturowego

Poniżej kilka opinii o kursie uczestniczek:

„Jestem szczęściarą, ponieważ udało mi się znaleźć na liście kursantek Kursu „Język, kultura, pasja”. Przede wszystkim dziękuje Pani Oldze za niesamowitą atmosferę, która panowała na zajęciach, za doświadczenie, materiały i szczerą chęć pomocy w zagłębieniu się do wiedzy nie tylko o języku, ale przede wszystkim o kulturze i tradycjach Polski. Dziękuje. Alena K., Gdańsk

„Moim zdaniem kurs jest bardzo przydatny dla człowieka który chce jak najszybciej zintegrować się. Dowiedziałam się dużo nowych rzeczy o kulturze, literaturze, obyczajach Polski.Irina S., Warszawa

„Ciekawie było poznawać i dyskutować na tematy związane z polską kulturą. Atmosfera na online lekcjach była przyjazna i miła. Szkoda, że było tylko 12 zajęć, czas minął bardzo szybko. Polecam!”
Veronika, Białystok 

„Bardzo mi się podobały zajęcia z Panią Olgą.
Tematy zajęć zostały dobrane optymalnie, aby osoby, które nigdy (albo tylko powierzchownie) nie mieli do czynienia z kulturą i historią Polski, w krótki termin mogły uzupełnić braki w wiedzy. Widziałam, że Pani Olga naprawdę dużo czasu i serca poświęciła na nasze zajęcia i przygotowanie do nich. Na zajęciach, poświęconych literaturze, prowadząca zaprezentowała nam ogrom książek różnych polskich autorów, na zajęciach z muzyki dostaliśmy dużo linków do zapoznania się i posłuchania najważniejszych utworów w kulturze polskiej. Oprócz tego prowadząca jest bardzo miłą, uprzejmą i pozytywnie nastawioną do ludzi osobą. Zawsze miała czas na pytania od nas i na poprawienie błędów, które czasem robiłyśmy. Na zajęciach zawsze była przyjazna atmosfera i zawsze miałyśmy czas na pytania (i nawet czasem żarciki ) do innych uczestniczek, miałyśmy możliwość zadawania pytań także do każdej z nas. Serdecznie dziękuję za zajęcia!”
Ina S., Warszawa

„Chciałabym podziękować za możliwość udziału w tym kursie! Jestem bardzo wdzięczna pani Oldze, ona jest na prawdę niesamowitą nauczycielką! Nigdy do tego czasu nie słyszałam tyle imion i nazwisk. To było dla mnie jak podróż do czegoś nowego i ciekawego, która zawsze w końcu ma tacy niezapomniani niespodzianki! Równolegle mieliśmy czas i na gramatykę. Pani Olga jest tą osobą, u której zawsze możesz poprosić o pomocy, i ona nigdy nie odmówi. Z całego Kursu mam tylko jedno rozczarowanie – że już skończył się”
Hanna, Warszawa

„Kurs wykładów jest wspaniały. 3 miesiące temu bałam się wszystkiego. Nowy kraj, ludzie, języki obce zwyczaje . A myśl o zapisaniu się na kurs wpędziła mnie w panikę. Dzięki pani Oldze zobaczyłam Polskę inną: utalentowaną, odważną, zmysłową i delikatną. Odkryła nową kulturę dla mnie, wcześniej niezbadaną. Mogę śmiało powiedzieć, że kurs był użyteczny i interesujący, dzięki samej pani Oldze, jej żywości i umiejętności prezentacji każdej lekcji. Była w stanie mnie zainteresować i pomóc w pełnym zanurzeniu się w sztuce. Dziękuję bardzo za kurs. Chętnie bym się zapisała na drugi poziom tego kursu, gdyby taki wystartował.
Krystyna, Gdynia

Prowadzić zajęcia online jest niesamowicie trudnym zadaniem. Ale pani Olga – doświadczony wykładowca, co widać od razu, jej erudycja, energia i otwartość powodowały że wciągała nas do dyskusji i aktywnej pracy. Dużo uwagi nadawała nam też indywidualnie – każdy dostawał zadanie domowe, które potem było sprawdzane i omawiane, odpowiadała na nasze pytania prawie całodobowo. I potrafiła nie tylko obdarzyć nas ogromną ilością wiedzy, ale też zapaliła w nas ciekawość i miłość do Polski.
Alesia, Mińsk-Warszawa

Kurs polskiego dla Białorusinek, realizowany dzięki wsparciu finansowemu SHOM (Stowarzyszenie Współmałżonków Szefów Misji Dyplomatycznych).

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ułatwienia dostępu
en_GBEnglish

Sign in!

Chcę otrzymywać newsletter
(Możesz wypisać się w każdej chwili)