Dzień Uchodźcy w Centrum Wielokulturowym z UNHCR – panel dyskusyjny, wystawa, filmy.

20 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Uchodźcy.
Z tej okazji zapraszamy Was do Centrum Wielokulturowego 17 czerwca od godz. 17:00.

Centralnym wydarzeniem tego dnia będzie panel dyskusyjny pt. „Sytuacja uchodźców w pandemii”
Będziemy rozmawiać o perspektywie prywatnej, perspektywie międzynarodowej oraz o działaniach miast i dobrych praktyk w tym zakresie (na przykładzie Warszawy i Gdańska)

Paneliści:
Khedi Alieva – pochodzi z Czeczenii, mieszka w Gdańsku od 2013 roku. Z wykształcenia pedagożka, uczestniczyła w tworzeniu i wdrażaniu Modelu Integracji Imigrantów w Gdańsku, członkini Rady Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku. Fundatorka i prezeska Fundacji Kobiety Wędrowne. Absolwentka Szkoły Mentorów Międzykulturowych Fundacji Ocalenie, Szkoły Liderów Fundacji RCI w Gdańsku, Programu „Draw the line” Fundacji Feminoteka oraz kursów na temat rozwoju kompetencji międzykulturowych. Prowadzi warsztaty dla studentów, nauczycieli, pracowników socjalnych i urzędników miejskich na temat różnorodności kulturowej, migracji i integracji imigrantów. Organizuje i prowadzi warsztaty dla imigrantek i uchodźczyń na temat ich praw w Polsce. Współautorka i realizatorka programów edukacyjnych dla szkół. Współautorka badań i artykułów naukowych na temat integracji imigrantów i uchodźców.
Katarzyna Oyrzanowska – specjalistka ds. integracji uchodźców, Przedstawicielstwo UNHCR w Polsce
Elmi Abdi – Somalijczyk posiadający  polskie obywatelstwo  od 2004 r.; Przyjechał do Polski jako uchodźca 1996r, dostał statut uchodźcy 1997. Założycielem Stowarzyszenia Somalijskiego w RP, od 2015 roku zarządza Fundacją dla Somalii po tragicznie zmarłym Abdulu Gabeire Farah; od lat aktywny działacz środowisk NGO na rzecz migrantów. Laureat nagrodę Społecznik roku od Newsweek Polska 2019.

moderacja i prowadzenie: Rafał Kostrzynski – rzecznik Przedstawicielstwa UNHCR w Polsce

Panelowi będzie towarzyszyła wystawa fotograficzna „The most important thing” „Najważniejsza rzecz” (po panelu wystawę będzie można zwiedzać jeszcze przez miesiąc)
zdjęcia UNHCR / Brian Sokol
W 2013 roku UNHCR zwróciło się do znanego fotografa Briana Sokola z prośbą o realizację unikatowego
projektu pt. „Najważniejsza rzecz”. Projekt ten ukazuje poprzez zdjęcia i słowa, jak trudne decyzje
muszą podejmować rodziny zmuszone do opuszczenia swoich domów. Te zdjęcia zmuszają odbiorcę
do skupienia się na dwóch elementach kluczowych dla przetrwania: co zabrać i jak przeżyć?
Realizacja projektu zaczęła się od uchodźców z Sudanu, następnie przed obiektywem Briana Sokola
stanęli uchodźcy z Syrii, Mali i Republiki Środkowoafrykańskiej. Dla Sudańczyków najważniejszymi
rzeczami były te, dzięki którym mogli przetrwać długą, wyczerpującą podróż: garnek, siekiera, dzban
na wodę, kosz. Dla Syryjczyków liczyły się przede wszystkim przedmioty o znaczeniu sentymentalnym:
stary pierścionek, zniszczona fotografia, klucz do domu, którego być może już nie ma. Malijczycy
zabierali ze sobą głównie to, pozwalało im zachować kulturową tożsamość, i wyjaśniali, dlaczego dzięki
tym przedmiotom mogli się czuć częścią swojej społeczności, nawet na uchodźstwie. Ci z Republiki
Środkowoafrykańskiej zabierali głównie przedmioty codziennego użytku: maszynę do szycia albo kule

Przed panelem w tematykę wprowadzą nas krótkie filmy: „Co wzięli ze sobą?” i jego pierwowzór – „What They Took With Them” oraz poemat Emi Mahmoud: „Siedem etapów smutku w czasach koronawirusa”

„Co wzięli ze sobą?”.
Ewa Dałkowska, Katarzyna Dąbrowska, Robert Gonera, Karolina Gruszka, Małgorzata Hajewska, Marek Kalita, Marcin Kowalczyk, Orina Krajewska, Michalina Olszańska, Julian Świeżewski i Katarzyna Żak – Co zabrać ze sobą, bo przyszła wojna i ma się tylko chwilę na ucieczkę? Dokumenty? Pieniądze? Album rodzinny? Może coś praktycznego, co pozwoli przetrwać trudy podróży? Koc? Garnek? Namiot? Dla większości z nas to pytania abstrakcyjne, bo nas nie dotyczą. Film „Co wzięli ze sobą” w niespełna sześć minut sprawi, że nabiorą treści. Pomoże zrozumieć dramat decyzji i dramat wyboru. „Co wzięli ze sobą?” to polska adaptacja projektu UNHCR „What They Took With Them?”. Projektu na wskroś autentycznego, bo opartego na prawdziwym świadectwie konkretnych ludzi, którzy w konkretnym miejscu o konkretnej porze stanęli przed konkretnym wyborem. Znana aktorka Cate Blanchett, która jest jednocześnie Ambasadorką Dobrej Woli UNHCR, wspólnie z przyjaciółmi zrobiła z tego klip, obok którego trudno było przejść obojętnie. Obok polskiej wersji tego klipu także trudno przejść obojętnie. Nie byłoby jej, gdyby nie wsparcie i zaangażowanie Joanny Kos-Krauze, która wyreżyserowała film; Jacka Dehnela, który przełożył poemat Jenifer Toksvig – i aktorów, którzy zgodzili się go wyrecytować. Nie ma w tym polityki, propagandy i uproszczeń. Ucieczka naprawdę tak wygląda.

„What They Took With Them ?”. Cate Blanchett i przyjaciele: Keira Knightley, Juliet Stevenson, Peter Capaldi, Stanley Tucci, Chiwetel Ejiofor, Kit Harington, Douglas Booth, Jesse Eisenberg and Neil Gaiman recytują „What They Took With Them”. To poemat napisany przez Jenifer Toksvig. Zainspirowały ją historie uchodźców, którzy opowiadali o tym, co zabrali ze sobą, gdy zostali zmuszeni do ucieczki, oraz fotografie Briana Sokola z cyklu „Najważniejsza rzecz” przygotowanego we współpracy z UNHCR.

Z uwagi na obostrzenia epidemiczne ilość osób obecna w Centrum jest ograniczona, dlatego by wziąć udział w wydarzeniu należy wypełnić FORMULARZ REJESTRACYJNY.

Wydarzenie będzie streamingowane na FB Centrum Wielokulturowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *