75 ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO 1 SIERPNIA 2019

Dziś wyjątkowa, 75 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.

Z tej okazji warto zwrócić uwagę na dwie kwestie.

Nieliczni, żyjący jeszcze powstańcy zdecydowanie podkreślają, że ich walka, była walką o wolność ale także równość wszystkich ludzi. Wiele było w ostatnich latach wypowiedzi indywidualnych i stanowisk organizacji powstańczych na temat zawłaszczania symboli powstania przez środowiska skrajnie prawicowe (często w niegodny sposób, także wykorzystując te symbole komercyjnie) i niezgody na to. W ostatnich dniach, po bulwersujących wydarzeniach z Białegostoku podczas Marszu Równości, powstańcy ponownie zabrali głos.

Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego i Związek Powstańców Warszawskich stanowczo potępiły akty agresji, które zakłóciły pierwszy Marsz Równości w Białymstoku. „Nie ma naszej zgody na bicie i opluwanie drugiego człowieka, a także na wykorzystywanie symbolu naszej walki z okupantem – symbolu Polski Walczącej” – piszą w oświadczeniu.

Jako Centrum Wielokulturowe pragniemy z kolei zwrócić także uwagę, że PW miało również swój wielokulturowy wymiar. W Powstaniu brało udział ok 300 obcokrajowców.

 

Z tej okazji przypominamy artykuł „WSZYSTKIE KOLORY POWSTANIA” naszej koleżanki Małgosi Sójki.

Komentarze

Ułatwienia dostępu

Zapisz się!

Chcę otrzymywać newsletter
(Możesz wypisać się w każdej chwili)